КОЛИ ДЕРМАТОЛОГ ДОПОМОЖЕ
Інші лікарі часто відправляють пацієнтів до дерматолога, якщо хвороба супроводжується висипаннями. У випадках, коли захворювання відразу починається з шкірних проявів (свербіж, лущення, висип, почервоніння), потрібна первинна консультація саме цього фахівця. Розглянемо декілька ситуацій, в яких потрібно йти на прийом до дерматолога.
З’ЯВИЛИСЯ ВИСИПАННЯ НА ШКІРІ
Висипання – це не обов’язково прищі. У дерматології висипом називають будь-які елементи, які відрізняються від нормального стану шкіри:
- невеликі червоні точки і великі області почервоніння;
- лущення;
- ділянки, що піднімаються над шкірою як «гудзик»;
- виразки;
- ущільнення, над якими шкіра помітно піднімається;
- невеликі білі області або, навпаки, темніші ділянки шкіри.
Висип може бути первинним чи вторинним. Первинний – такий, який безпосередньо пов’язаний зі шкірними захворюваннями: нейродермитом, екземою, себореєю, гнійничкові висипання. Вторинний – висип є проявом інших хвороб: ревматоїдного артриту, системного червоного вовчака, склеродермії, патології підшлункової залози і печінки. Дерматолог в цій ситуації потрібен, щоб уточнити діагноз і підібрати симптоматичне лікування.
ШКІРА СВЕРБИТЬ І ПОЧЕРВОНІЛА
Свербіж та почервоніння найчастіше пов’язані з алергією. У такій ситуації дерматолог повинен визначити, на що саме у пацієнта алергічна реакція і як найкраще захистити його від взаємодії з цим агентом. Часто при алергіях потрібна додаткова консультація аллерголога. Свербіж і почервоніння шкіри можуть зустрічатися при атопічному дерматиті. Захворювання також має алергічну природу, але проявляється більш агресивно. При атопічному дерматиті шкіра червоніє і лущиться, на її поверхні з’являються плями і розчухи. Загострення зазвичай відбуваються взимку, в той час як влітку стан пацієнтів зазвичай задовільний.
НІГТІ ПОЖОВКЛІ І КРИШАТЬСЯ
Пожовтіння і ламкість нігтів – ознаки грибкової інфекції. Відносно нігтьових пластинок можуть зустрічатися і інші симптоми:
- тьмяність, втрата кольору;
- спонтанне випадання з нігтьового ложа;
- перехід симптомів на інші пальці;
- потовщення і огрубіння поверхні.
У таких ситуаціях потрібно пройти курс протигрибкової терапії. Під кожен вид грибка дерматолог підбирає препарати, які діють зовні (мазі, креми, пластирі) і зсередини (таблетки, уколи, капсули).
РОДИМКИ ЗМІНИЛИ ЗОВНІШНІЙ ВИГЛЯД
Родимка, яка почала чорніти, збільшуватися в розмірах або підніматися над поверхнею шкіри, в майбутньому може перетворитися на меланому. Це злоякісне новоутворення, яке швидко дає метастази і потенційно вбиває людину за 6-12 місяців. Щоб такого не сталося, регулярно оглядайте свої родимки. Якщо сумніваєтесь або хочете почути думку фахівця – зверніться до дерматолога. Лікар огляне родимки і сформує подальшу тактику: залишити їх в спокої, видалити або показати онкологу.
ЯК ПРОХОДИТЬ ОГЛЯД
Огляд у дерматолога проходить в кілька етапів:
- Лікар вислуховує скарги пацієнта, при необхідності задає уточнюючі питання.
- Збирає анамнез: чим пацієнт хворів до цього, які операції переніс, чи є алергія і хронічні захворювання.
- Дерматолог проводить огляд за допомогою дерматоскопа – спеціального пристрою зі збільшувальним склом.
- При необхідності спеціаліст використовує додаткові методи дослідження: проби з йодом і УФ-лампою, зішкріб з поверхні.
- Після цього встановлюється діагноз і призначається лікування.
Записуйтесь на прийом в клініку косметології та хірургії Platinum Laser (Київ) та отримайте кваліфіковану консультацію дерматолога з приводу будь-яких проблем зі шкірою.